Home
Archive for
June 2013
Solarne zemunice u Srbiji 2. deo - koncepti
Solarne zemunice smo već opisali, principe gradnje i kako se štedi energija u takvoj kući u ovom tekstu. Navedene su prednosti, koliko se energije može uštedeti na grejanju, klimatizaciji i osvetljenju, kao i u toku izgradnje, na građevinskom materijalu. Primer jedne solarne kuće je dat na narednim slikama.
Koncept prizemne solarne zemunice slika [link] |
Koncept prizemne solarne zemunice slika [link] |
Koncept spratne solarne zemunice slika [link] |
Koncept spratne solarne zemunice slika [link] |
Koncept poslovnog prostora u solarnoj zemunici slika [link] |
Koncept poslovnog prostora u solarnoj zemunici slika [link] |
Koncept poslovnog prostora u solarnoj zemunici slika [link] |
Tekst u saradnji sa sajtom samogrejnekuce.com.
Solarne zemunice u Srbiji 1. deo - princip gradnje
Čitali ste o kući u Velsu, koja liči na kuću Hobita i o Hobitonu na Novom Zelandu. Zajedničko za ove kuće je da su niskoenergetske i da su građene kao zemunice. Solarne zemunice se grade i u Srbiji, tvorac je akademik Veljko Milković. Kuća je ukopana sa tri strane u zemlju, kao idealni toplotni omotač. Sa prednje strane objekta se nalaze veliki otvori koji služe za prolazak svetlosti i zimi imaju poseban zadatak da omoguće pasivno grejanje kuće.
Princip solarne zemunice slika [link] |
- uštede u hlađenju 100%,
- uštede u grejanju do 85%,
- uštede u osvetljenju oko 30% i
- uštede u građevinskom materijalu oko 10%.
Samogrejna ekološka kuća je različita od klasične kuće prvenstveno zbog potpuno nove koncepcije grejanja prostorija – direktnim sunčevim zračenjem i maksimalnim iskorišćenjem energije. Ušteda energije se postiže upotrebom reflektujućih površina - sjajnih aluminijumskih folija - postavljenih iznad i ispod prozorskih okvira kuće radi povećanja solarnog dobitka. Sve ostale specifičnosti ove kuće proizilaze iz osnovnog zahteva za maksimalnim iskorišćenjem i zadržavanjem besplatne sunčeve toplote, a otud i glavna pretpostavka da ovakva kuća bude ukopana i prekrivena zemljanim slojem i svojom jedinom otvorenom stranom orijentisana ka jugu radi maksimalnog zahvata sunčevog zračenja. Naredna slika pokazuje princip pasivnog korišćenja solarne energije tokom zime.
Princip pasivnog grejanja slika [link] |
Princip pasivnog solarnog grejanja je opisan i u tekstu o modernim trendovima gradnje. Još jedan zanimljiv podatak je da sve solarne zemunice imaju zelene krovove, koji sprečavaju pregrevanje tavanice i gubitak energije kroz nju.
Kako je već u tekstu objašnjeno, ušteda energije se postiže upotrebom reflektujućih površina oko prozora. Ove površine imaju zadatak da povećaju količinu sunčevog zračenja koje prodire u toku zime u enterijer objekta. Posebno se proračunavaju reflektujuće površine sa gornje i donje strane prozora, kako bi se postigao optimum sunčevog zračenja za svaki objekat. Površine su presvučene slojem aluminijuma, kako bi reflektovale direktnu i difuznu sunčevu svetlost. Gornji reflektujući sloj je fiksiran, dok se donji pomera i može sližiti kao roletna u letnjem periodu.
Dvostruki reflektujući sloj slika [link] |
Idejni tvorac ovog projekta je Veljko Milković, istraživač i pronalazač iz Novog Sada. Prva patenta prijava za samogrejne eko-kuće podneta je 1977. a poslednja 2007. godine sa nadogradnjom i poboljšanjima u tehnologiji gradnje.
Tekst u saradnji sa sajtom samogrejnekuce.com.
Oboren rekord u niskoj potrošnji automobila
Volkswagen Passat TDI clean diesel je upravo postavio novi rekord niske potrošnje goriva - 3,015 l/100km. Uspeh ima poseban značaj, pošto nije u pitanju hibridno vozilo, već vozilo sa dizel agregatom. Vozači Wayne Gerdes i Bob Winger su postigli ovaj rekord i tako ušli u Ginisovu knjigu rekorda. Pasata su vozili kroz 48 država u Americi. Najbolja postignuta potrošnja, pre ovog rekorda, je iznosila 3,641 l/100km i postiglo je hibridno vozilo.
Gerdes i Winger ispred Pasata slika [link] |
Gerdes i Winger su počeli vožnju iz sedišta VW u Herndonu, Virdžinija, u petak, 7. juna u podne i vratili su se na polaznu tačku 24. juna, prešavši 13.071,09 km. Wayne Gerdes je napravio karijeru u hajpermajlingu (smanjivanju potrošnje, odn. povećanju broja milja po galonu goriva). Postigao je i gore pomenuti rekord sa hibridnim vozilom.
Postavlja se pitanje kako je ostvarena ovako niska potrošnja? Osim što obojica imaju iskustva u hajpermajlingu, preporučuju i da se ne koristi "pun gas", da se ne prekoračuje ograničenje brzine i da se ne ubrzava i ne koči naglo.
Tekst u saradnji sa sajtom Inhabitat.com.
Zelena zgrada Univerziteta Zapadni Mičigen
Univerzitet zapadni Mičigen u Kalamazu je planirao da renovira svoju staru zgradu Sangren Halla. Uspeli su da izgrade veći, energetski efikasniji i zeleniji objekat. Sedište škole za edukaciju sada predstavlja centar kampusa i ima 50 učionica. Svaki student, koji završava četvorogodišnje studije, će barem jedan predmet imati u ovoj zgradi. Ovaj objekat je dizajnirao SHW Group i dobio je Zlatni LEED sertifikat. Sadrži zeleni krov, upotrebljeno je puno elemenata za povećanje energetske efikasnosti i planira se skorija ugradnja fotonaponskog sistema na krovu, kako bi se deo energetskih potreba zadovoljio ovim putem.
Univerzitet zapadni Mičigen foto: Justin Maconochie |
Univerzitet se odlučio za ovaj korak, pošto je postojala potreba za većim brojem učionica. Ovaj objekat, u poređenju sa starim, ostvaruje uštede u energiji u iznosu od 345.000 dolara godišnje. Sve učionice, čitaonice i čak i holovi i mesta za sastanke, su dizajnirani uz primenu savremenih tehnologija, kako bi zadovoljila kriterijume koje postavlja zlatni LEED standard. Primenjeni su: senzori za svetlo, pojačan stepen izolacije, gde god je bilo moguće - prirodna svetlost, brisoleji protiv pregrevanja, sistemi za rekuperaciju energije, ventilacija koja se prilagođava potrebama i broju ljudi itd. Krov je pokriven zelenilom.
Univerzitet zapadni Mičigen foto: Justin Maconochie |
Solarni brod će patrolirati obalom Australije
Firme Incat Crowther i Marine Engineering Concultants su objavile da su započele izgradnju katamarana dugačkog 24m, koji će patrolirati obalom Australije. Katamaran je opremljen solarnim panelima, zonskim klima uređajem, izolovanih je zidova i ima postavljene brisoleje preko prozora kako bi se umanjilo pregrevanje unutrašnjosti.
slika [link] |
Katamaran je opremljen hibridnim pogonom. Električnu energiju dobija preko solarnih panela i skladišti se u litijum-jonskim baterijama. Električna energija se prozivodi u toku dana, a koristi se za pokretanje svih uređaja na brodu. Energija iz baterija se može koristiti noću ili kada nema sunca. Ukoliko nema dovoljno energije, uključuje se dizel agregat koji proizvodi električnu energiju. Očekuje se da će se brod porinuti početkom 2014. godine.
slika [link] |
slika [link] |
Tekst u saradnji sa sajtom Inhabitat.com.
Kontrola prozora uz pomoć Smart Phone uređaja
Navikli smo se na to da, uz pomoć daljinskih upravljača, menjamo kanale na TVu, podešavamo temperaturu na našim klima uređajima, podižemo i spuštamo automatske roletne itd. Međutim, ovo je potpuno novi koncept zaštite privatnosti i podešavanja količine svetlosti koja prođe kroz prozore kuće. Firma SONTE je predstavila svoj proizvod, sloj koji se nanosi na stakla u vidu filma i ima funkciju zamućenja ili transparentnosti - u zavisnosti od vaših potreba.
Izgled prostora slika [link] |
Prednost ovog sistema je što se on može ugraditi i naknadno u već postojeće prozore ili bilo koje drugo staklo na kojem želite postaviti zasenu. Može se kontrolisati preko bilo kog Smart Phone uređaja na iOS ili Android platformi, pomoću besplatne aplikacije.
Sistem se napaja električnom energijom iz kućne mreže, potrošnja iznosi oko 5W po kvadratnom metru stakla i troši energiju samo kada je transparentan. Neproziran režim rada ne troši energiju.
Tekst u saradnji sa sajtom sonte.com.
Bugarska u energetskoj krizi
Kako navodi portal serbia-energy.com, Bugarskoj preti ozbiljna energetska kriza. Dragomir Stojnev, ministar ekonomije i energetike Bugarske rekao je da postoji mogućnost krize u energetici, pošto nisu urađeni investicioni remonti već samo "remonti na papiru".
Problem je, po rečima Stojneva, što su sve firme već prezadužene, i ukoliko počnu da propadaju, Bugarskoj slede restrikcije. Rudnici Marica istok mogu da obustave proizvodnju, zbog neizvršenog remonta. Potrošnja energije u industriji je pala na 30% a u domaćinstvima na 70%.
Promene Zakona o energetici i Zakona o obnovljivim izvorima energije dovešće do novog načina formiranja cena struje. Otežavajuća okolnost je u tome što se ove promene dešavaju u vreme teškog socijalnog stanja u Bugarskoj koji su kulminirali protestima.
Tekst u saradnji sa sajtom serbia-energy.com.
Namba Park zeleni krovovi
Namba Parks je poslovni kompleks koji se nalazi u Namba-naka Nichome u Osaki, Japan. Prethodno je na toj lokaciji bio stadion Osaka, koji je korišćen do 2003. godine. Kompleks se sastoji od poslovne zgrade sa 30 spratova i šoping centra. Ono što ističe ovaj kompleks od drugih sličnih je to što se na krovu nalazi zelena bašta, koja se proteže poslednjih osam spratova.
Namba Parks kompleks slika [link] |
Kompleks je povezan sa ostatkom grada, tako da ulazak podeća na betonski kanjon koji vodi do tržnog centra. Zeleni krov je napravljen tako da se zelenilo sliva niz spratove i daje posebnu zelenu boju betonskom jezgru grada.
Jedan od ulaza u kompleks slika [link] |
slika [link] |
slika [link] |
slika [link] |
slika [link] |
slika [link] |
Tekst u saradnji sa sajtom amusingplanet.com.
Promene u trendovima gradnje
Postalo je sve jasnije da pitanje "Da li će poskupeti energija", trebamo zameniti pitanjem - "Koliko će poskupeti energija u narednom periodu?" Promene na tržištu energenata, osim što od država zahtevaju snalažljivost, zahtevaju i na mikro nivou određene promene. Ove promene su uočljive i prate trendove rasta cena energije. Nekada je bilo moderno imati puno električnih uređaja i nije bio bitan izbor energenta za grejanje u toku zime, danas se koriste više pasivni načini grejanja prostora. Da li smo kao čovečanstvo, iako tehnološki naprednije, počeli da koristimo stare metode, koje su odavno već poznate?
Ilustracija iskorišćenja energije nekad i sad |
Pitanja koja su gore postavljena imaju jednostavan odgovor - cena energije raste, a sa porastom cene energije, ulaže se u energetsku efikasnost. Najbolji primer drastičnih promena u energetskim navikama se vidi na gradnji.
Tradicionalno, u Srbiji se koristilo drvo kao ogrev, kuće su se gradile od naboja (tugle) sa slamom kao izolacijom. Drvo se koristilo za izradu stolarije, najčešće dvostrukih prozora. Ovaj sistem gradnje, iako izgleda zastareo, vrlo je energetski efikasan.
Tradicionalna srpska kuća u Sjenici slika [link] |
Kako je napredovala industrijalizacija, više se ljudi doseljavalo u gradove, pa je nastala potreba za brzom i jeftinom gradnjom. Istovremeno, do prve naftne krize, 1973. god. energija se smatrala jeftinom i lako dostupnom. Oscilacije koje su nastale tada su ukazale na očigledan problem - energetsku zavisnost država i politiku u energiji. Iako su dve energetske krize potresle svetsko tržište energenata, veće posledice se nisu osetile, potrošnja energije je kontinualno rasla paralelno sa industrijalizacijom. Stambeni prostor je prošao transformaciju od spavaonice do savremenog doma, sa puno električnih uređaja koji dodatno povećavaju komfor. I dalje ne smemo zaboraviti da je masovnost izgradnje i relativno niska cena energenata, ostavljala svoj uticaj na objekte izgrađene u tom periodu. Objekti su imali malo ili ni malo izolacije. Za zagrevanje se često koristilo lož ulje, prirodni gas pa čak i električna energija. Slabijom izolacijom je porasla potreba i za hlađenjem prostora.
Prilikom projektovanja zgrada u Srbiji do 1967. godine koristio se nemački standard DIN 4701 (standard datira iz 1947. god.) koji je garantovao toplotni komfor unutar prostora, bez velikog osvrta na potrošnju energije. Ovaj standard je u nekim slučajevima korišćen i do 1990. god. kod nas.
Primer zgrada u Novom Sadu građenih montažnim elementima (slaba izolacija kod ovakvih zgrada je razlog velikih gubitaka energije) slika [link] |
Danas, sa ovim cenama energenata, stalnim krizama i skokovima cena nafte, svaki kilovat-sat, svaka kalorija koja se utroši, ne sme biti bačena. Ovo uslovljava nove trendove u gradnji, ovde je reč nove uslovno rečena. Arhitektura se okreće ka energetski efikasnim objektima i u toj potražnji nalazi primere iz prošlosti u materijalima, orjentaciji objekata itd. Primer kuće od slame izgrađene u Švajcarskoj je najbolja ilustracija koliko se, da bi išli napred, moramo vratiti unazad na stvari koje su bile dobre i proverena rešenja. Takođe, sve više se okreće ka pasivnoj gradnji, gde se sunčeva svetlost koristi za zagrevanje objekata pasivno, kroz velike otvore na južnoj strani.
Primer pasivnog grejanja prostora |
Spoj savremene tehnologije i tradicionalnih materijala i primera iz prošlosti daju nove načine kako dostići visoku energetsku efikasnost prilikom izgradnje objekata. Najveći uticaj na ovakvu promenu je imala cena energije, koja će neprestano rasti, dokle god se ne nađu neki alternativni i održivi izvori, dostupniji svima.
Šta koči izgradnju vetroparkova u Srbiji?
Internet portal b92.net navodi da bi u Srbiji trebalo da počne izgradnja vetroparkova krajem ove godine. Prema navodima Srpskog udruženja za energiju vetra (SEWEA), cilj je da se u narednih nekoliko godina 10% ukupne potrošnje električne energije u Srbiji, dobija iz energije vetra.
Vetrogenerator slika [sxc.hu] |
Ana Brnabić, predstavnica SEWEA, je rekla: "Blizu smo početka izgradnje prvog vetroparka u Srbiji i ukoliko se saradnja sa Ministarstvom energetike nastavi kao poslednjih meseci, prve barže sa turbinama će uskoro Dunavom stići u luku Pančevo". Po njenim rečima, ukupno ulaganje u projekte vetroenergije bi iznosilo više od milijardu eura.
U udruženju SEWEA se još uvek nadaju da će izgradnja prvih vetroparkova početi u četvrtom kvartalu ove godine. Najveća prepreka se ogleda u tome da li će banke biti zadovoljne Ugovorom o otkupu električne energije, koji se čeka na usvajanje u Ministarstvu. Takođe, očekuju se izmene Zakona o energetici i podzakonskih odredbi kojie se tiču priključenja elektrana.
Prednost ovih projekata je što će biti angažovana lokalna radna snaga i naše firme, tako da će deo novca od izgradnje ostati u Srbiji.
Tekst u saradnji sa sajtom b92.net.
Prenosna kuća kojoj ne treba energija
Arhitektonski studio, S-arhetype, je postavio novi standard održivog dizajna ekoloških kuća svojim modelom Chamfer kuće. Ova kuća je projektovana tako da bude simbol ekološkog dizajna, održivog razvoja i minimalističkog pristupa projektovanju stambenog prostora. Velika prednost ove kuće je što je ona prenosna, može se brzo namestiti na novoj lokaciji, prefabrikovana je i napravljena od recikliranih materijala.
Spoljašnji izgled kuće slika [link] |
Predviđeno je energetski efikasnost grejanje i klimatizacija, maksimalno iskorišćenje dnevnog svetla, solarni kolektori i pasivni sistem ventialcije. Svi ovi sistemi daju kući mogućnost da bude energetski nezavisna i da može da se koristi i bez priključka na električnu mrežu.
Dnevni boravakslika [link] |
Spavaći deo slika [link] |
Najveća prednost ove kuće je, svakako, njena pristupačnost. Zajedničko za sve kuće koje koriste moderne tehnologije i imaju pasivan karakter je da su skupe, dok bi Chamfer kuća trebalo da razbije ovaj stereotip.
Zeleni grad u Kini
Zeleni grad, koji je projektovao nemački arhitektonski studio Peter Ruge, predviđen je da se gradi u Kineskoj provinciji Hainan. Ovaj grad treba da promoviše novu eru urbanog razvoja, kojom će dominirati fizičko i emotivno zdravlje građana u gradovima. Grad je zamišljen kao skup od pet oblasti (ostrva) sa vrhunskom zdravstvenom zaštitom, upotrebom zelene energije i inovativnim načinom transporta ljudi unutar grada.
Projekat zelenog grada u Kini slika [link] |
Grad je filozofski zamišljen kao sistem vezanih elemenata koji čine jednu celinu:
5 elemenata - grad stvaranja
5 organa - grad zdravlja
5 čula - grad komunikacije
5 ostrva - grad relaksacije
5 prstenova - grad individualnog transporta.
Koncept 5 prstenova slika [link] |
Održivi urbani dizajn je zasnovan na prioritetu korišćenja zemljišta i takvog planiranja koje umanjuje korišćenje energije. Planirano je da grad 70% energije dobija iz obnovljivih izvora energije pomoću vetrogeneratora, biogasa, votonaponskih ćelija, hidrauličnih sistema i pametne energetske mreže.
Projekat jednog prstena i upotreba vetrogeneratra slika [link] |
Predviđena je upotreba električnih automobila, aubotusa i bicikala, a kao dodatak masovnoj transportnoj mreži i magnetni levitirajući voz. Sav transport bi se obavljao pomoću električne energije i time bi se umanjila količina ugljen-dioksida koji se izbacuje u atmosferu upotrebom motora sa unutrašnjim sagorevanjem.
Magnetni voz kao vid transporta slika [link] |
Tekst u saradnji sa worldarchitecturenews.com.
Solarni grad u Nemačkoj
Iako znamo da "Net-zero energy" znači da jedan objekat proizvede onu količinu energije koliko i potroši na godišnjem nivou, za ovaj grad u Nemačkoj bi se morao osmisliti potpuno novi naziv. Naime, grad Sonnenschiff, na jugu Nemačke, proizvede i do 4 puta više energije nego što potroši.
Sonnenschiff u Nemačkojslika [link] |
Osim što proizvode 4 puta više energije nego što potroše, kuće u ovom gradu su pravljene po Passivhaus standardu, koji je prvi put predstavljen 1990. godine u Nemačkoj. Cilj ovog standarda gradje je bio da se ustanove pravila koja bi omogućavala smanjenje potrošnje energije u objektu. Prilikom gradnje bi se koristili pasivni sistemi (pasivno grejanje solarnom energijom, okrenutnost objekta ka jugu itd.), poštovala određena pravila o hermetičkoj izolovanosti objekta i postavila gornja granica potrošnje energije u objektu.
Fotonaponske ćelije na krovovima kuća slika [link] |
Objekti imaju postavljene solarne panele za proizvodnju električne energije i potrošne tople vode. Centrom grada dominira velika pešačka zona, gde je zabranjen prolaz vozilima. Tramvaji, koji prevoze stanovnike, su jako tihi, time doprinoseći pozitivnoj atmosferi grada.
slika [link] |
slika [link] |
slika [link] |
slika [link] |
|
slika [link] |
Arhitekta koji je izgradio ovo naselje, Rolf Disch, uspeo je da napravi pravo malo ekološko čudo, primer održive gradnje i novog koncepta urbanog razvoja.
Tekst u saradnji sa sajtom stashpocket.wordpress.com i Inhabitat.com.
Dubai razvija grad budućnosti
Arhitektonski biro Baharash Architecture iz Londona je projektovao i dizajnirao drugu fazu projekta Dubai Održivi Grad. Planom je predviđeno zemljište od 46 hektara, na kome bi se izgradio savremeni urbani centar, gde bi se postavili fotonaponski paneli koji bi proizvodili 50 procenata električne energije od ukupne potrošnje koju bi trošio grad. Kombinovanjem alternativnih vidova transporta i fotonaponskih panela, umanjila bi se emisija ugljen dioksida u atmosferu.
Projekat savremenog grada slika [link] |
Izgradnja ovog urbanog zelenog grada je planirana u 4 faze. Prvo bi se napravile vile i urbana naselja sa individualnim kućama, koje bi bile useljene do kraja 2014. godine. Ostatak projekta bi trebao biti završen do kraja 2016. god.
Zelenilo i ozelenjeni krovovi će dominirati novim urbanim centrom slika [link] |
Grad će biti građen na zemljištu površine 46 hektara, sa ukupno 550 stambenih jedinica i vila, objektima za obrazovanje, organskom proizvodnjom hrane i preko 50.000 m2 fotonaponskih panela, koji bi proizvodili električnu energiju za stanovnike. Svaka kuća će imati na sebi postavljene solarne panele, koji bi obezbeđivali do 60 procenata ukupne električne energije. Osim ovog, planirana je ugradnja savremenih sistema za kontrolu potrošnje vode. Otpadna voda bi se prečišćavala i koristila za navodnjavanje organskih bašti.
Fotonaponski paneli preko parkirališta slika [link] |
Tekst u saradnji sa sajtom Inhabitat.com i diamond-developers.ae.
Subscribe to:
Posts
(
Atom
)